Pomysły na aranżację szatni w biurze

W dobrze zorganizowanym biurze nie powinno zabraknąć miejsca, w którym pracownicy mogliby zostawić okrycia wierzchnie i inne rzeczy osobiste. Czy istnieje jednak przepis na idealną szatnię biurową?

Zapewnienie miejsca do przechowywania odzieży to obowiązek niektórych pracodawców, wynikający z przepisów prawa – tak wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. We wskazaniach ministerstwa nie ma jednak wymagań wspólnych dla wszystkich typów szatni. To, jak powinno wyglądać tego typu pomieszczenie, zależy od charakteru konkretnego przedsiębiorstwa. W przypadku firm, w których wykonuje się prace biurowo-administracyjne, pracodawca nie ma obowiązku tworzenia szatni w osobnym pomieszczeniu – wystarczy, że da pracownikom dostęp do dużej szafy. Takie rozwiązanie nie jest jednak zbyt komfortowe, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających kilkadziesiąt osób. Co powinien wziąć pod uwagę pracodawca, jeśli zdecyduje się stworzyć szatnię z prawdziwego zdarzenia?

Cechy dobrej szatni

W przebieralni, podobnie jak we wszystkich innych pomieszczeniach biurowych, dobrze jest maksymalnie wykorzystać najzdrowsze dla pracowników światło dzienne. Nie zawsze jednak jest taka możliwość – czasami szatnię trzeba utworzyć na przykład w piwnicy. W takim przypadku należy zatem zadbać o niedające kontrastów, chłodne (pobudzające aktywność) oraz o odpowiednie oświetlenie. Niezbędne jest również zatroszczenie się o odpowiednią wentylację przebieralni. W przypadku pomieszczenia, z którego korzystać będzie więcej niż 25 pracowników, należy zainstalować wentylację mechaniczną.

Meble do szatni

Szafy to podstawa wyposażenia szatni. Dobra szafa ubraniowa powinna mieć przede wszystkim mocną konstrukcję, by mogła służyć pracownikom długie lata. Solidne wykonane modele proponują swoim klientom AJ Produkty. Zaletą dostępnych w ofercie firmy mebli jest nie tylko trwałość i odporność na uszkodzenia, ale również uniwersalność. Klasyczne szafki ubraniowe dla pracowników sprawdzą się nie tylko w wydzielonych szatniach, ale również w przypadku open space.

W przebieralni powinno znaleźć się również miejsce do siedzenia. Proste i solidne ławki sosnowe ze wzmacnianymi nogami z pewnością spełnią swoje funkcję, ale dobrze jest rozważyć rozbudowanie ich o półki na obuwie i wieszaki. Takie kompleksowe rozwiązanie będzie świetnym uzupełnieniem szaf ubraniowych.

Najnowsze trendy wnętrzarskie – jak wykorzystać je w szatni?

Wystrój przebieralni powinien być spójny z aranżacją głównej części biura. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dostosować szatnię do aktualnych trendów wnętrzarskich, zwłaszcza, że od kilku lat w modzie nieprzerwanie jest wszystko, co sprzyja efektywności i dobremu samopoczuciu pracowników. Ergonomia jest już nie tylko globalnym trendem, ale i dobrą praktyką. Projektując szatnię, może zastosować się do jej zasad, m.in. dbając o odpowiednie oświetlenie lub wyposażając przebieralnię w podnoszące komfort dodatki, np. szafki osobiste.

Wprowadzenie do przebieralni elementów natury (takich jak wykonane z drewna szafki do szatni firmy AJ Produkty czy po prostu rośliny doniczkowe) także będzie w zgodzie ze współczesnymi trendami. Natura w szatni może też przybrać bardziej niestandardową formę – tzw. ogrody wertykalne to obecnie biurowy hit.

W obowiązujące trendy wpisze się również szatnia o charakterze industrialnym. Elementy tego stylu przemycić można do przebieralni np. w postaci solidnych lamp wykonanych z metalu. Stworzone do pomieszczeń utrzymanych w stylu industrialnym są też metalowe szafy ubraniowe. Barwy polecane do pomieszczeń o tak surowym charakterze to przede wszystkim odcienie szarości i biel. Kolory te, w połączeniu z naturalnymi dodatkami, mogą być podstawą do stworzenia pomieszczenia w równie modnym stylu skandynawskim. Jasne, drewniane ławki będą w tym przypadku strzałem w dziesiątkę.

Aranżowanie przebieralni w biurach to nie obowiązek, lecz z całą pewnością dobra praktyka. Standardowa „szatnia wieszakowa” nie zawsze odpowiada potrzebom wszystkich pracowników. Zorganizowanie przebieralni będzie istotne zwłaszcza w przypadku firm, które promują wśród pracowników dojeżdżanie do pracy rowerem – zatrudnieniu będą mogli przyjechać do pracy w wygodnych, dających swobodę ruchu ubraniach, po czym przebrać się w strój obowiązujący w pracy.

Follow us on:

One thought on “Pomysły na aranżację szatni w biurze

Comments are closed.