Jak wybrać odpowiednie oświetlenie nad stół?

Stół bardzo często jest najważniejszym miejscem w domu. To przy nim rodzina spędza wspólne chwile. Nie tylko podczas posiłków, ale też podczas pracy czy wspólnej zabawy. Właśnie dlatego, tak ważne jest, by to miejsce było odpowiednio oświetlone.

Jaką lampę wybrać nad stół?

Przede wszystkim zastanów się, jaki wystrój będzie miało pomieszczenie. Musisz pamiętać, że lampa to nie tylko narzędzie do oświetlenia pomieszczenia, ale bardzo ważny element dekoracyjny. Może nawet centralny element dekoracji.

W nowoczesnym wnętrzu doskonale sprawdzi się lampa z takich materiałów, jak metal czy szkło. Bardzo ładnie wyglądają też połączenia tych dwóch surowych materiałów. W klasycznej aranżacji warto postawić na lampy z tradycyjnymi, tekstylnymi abażurami. Jeśli marzy nam się delikatne wnętrze w romantycznym stylu, lampy mogą być ozdobione kryształkami lub ażurowymi zdobieniami.

Lampa powinna być również dopasowana do wielkości oraz kształtu stołu.

Nad okrągłym stołem dobrze wyglądają lampy zamknięte w kształcie okręgu. Wszelkie lampy z okrągłymi abażurami i kolistymi kloszami. Nad prostokątny stół warto wybrać dłuższą lampę kształcie podobnym do figury stołu lub kilka mniejszych lamp usytuowanych w równym rzędzie.

(Przykłady: https://ardant.pl/k4,lampy-stolowe.html)

Wielkość oświetlenia nie powinna przytłoczyć stołu. Mogłoby to wyglądać nieestetycznie, a wręcz karykaturalnie. Najbardziej ogólna zasada, którą warto zastosować przy wyborze oświetlenia, to pilnowanie, by średnica lampy była mniejsza o ok. 30 cm od szerokości stołu.

Bardzo ważna jest również wysokość, na jakiej zostanie zawieszona lampa. Powinna ona równomiernie oświetlać powierzchnię blatu, by podkreślać piękno zastawy czy podawanych posiłków. Pamiętajmy o tym, że zazwyczaj lampa będzie włączana wtedy, kiedy my będziemy siedzieli przy stole. Nie chcielibyśmy, aby światło nas oślepiało. Tutaj też warto zastosować się do pewnej ogólnej zasady.

Jeśli stół nie jest szerszy niż 120 cm, lampa powinna wisieć ok. 50-60cm nad nim. Jeśli jednak stół jest szerszy, wysokość powinna wzrosnąć do ok. 80-90 cm. Znaczenie ma tutaj również wielkość lampy. Mniejsza może wisieć nieco niżej, większa – posiadająca większą powierzchnię światła, powinna wisieć odrobinę wyżej.

Kolejnym ważnym aspektem jest to, by lampa w całości zakrywała żarówkę. Dzięki temu światło będzie delikatniejsze i nie będzie nas raziło.

Stół z możliwością powiększenia

Co zrobić, jeśli stół często jest rozkładany i jego wielkość znacząco się zmienia? W takiej sytuacji warto zastanowić się nad umieszczeniem dużej lampy tuż pod sufitem. Taka lampa oświetli większą przestrzeń i nie będzie zwracała na siebie dużej uwagi. Dzięki temu nie będzie widoczne to, że nie zawsze będzie ona znajdowała się nad centralną częścią stołu

Kolejnym rozwiązaniem jest wybór lampy z kilkoma punktami światła, z możliwością ich regulacji. Źródła światła można regulować w zależności od potrzeb.

Takie rozwiązanie będzie też dobre, jeśli przy stole nie tylko jemy, ale też pracujemy, czy bawimy się z rodziną lub odrabiamy lekcje z dziećmi. Wtedy światło można skierować bezpośrednio na miejsce pracy.

Szklane i lakierowane stoły

W tym przypadku również należy zwrócić uwagę na to, by światło nie odbijało się od blatu. Może to być drażniące dla oczu. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest lampa z całkowicie przysłoniętą żarówką. Światło rozproszone przez szkoło lub materiał nie będzie tak ostre, a do tego równomiernie oświetli cały stół.

Alternatywa dla lampy

W ostatnim czasie do łask architektów wracają klasyczne żyrandole. Coraz częściej wykorzystywane są one również do oświetlania stołów. Jest to bardzo modne nawiązanie do stylu retro. Tradycyjny żyrandol pasuje nie tylko do klasycznych pomieszczeń, ale także jest doskonałym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz.

(Przykłady: https://ardant.pl/k45,zyrandole-klasyczne.html)

Jeśli wybierzemy mocno zdobiony żyrandol, może on stać się centralnym elementem oświetlenia pomieszczenia. Wtedy pozostałe lampy powinny być zachowane w neutralnym klimacie.

Wybór należy do Ciebie

Mamy nadzieję, że te kilka rad, które tu przedstawiliśmy pomogą Ci w wyborze idealnej lampy. Pamiętaj jednak, że to Twoje wnętrze i to Ty podejmujesz decyzję. Najważniejsze jest to, by nie zapomnieć o swoich upodobaniach i preferencjach. Wtedy wybór na pewno będzie trafiony.

Follow us on:

3 thoughts on “Jak wybrać odpowiednie oświetlenie nad stół?

  1. Pingback: buy ciprofloxacin

Comments are closed.