Dermatoskopia – bezinwazyjny i bezbolesny sposób na wykrycie czerniaka. Na czym polega to badanie?

Nowotwory skóry to coraz bardziej powszechny problem. Dlatego, jeśli zauważysz nietypowe zamiany skórne (szybko pojawiające się i równie szybko rosnące, zmieniające kształt bądź zabarwienie) nie można zwlekać. Szybka wizyta u dermatologa może ocalić zdrowie, a nawet życie!

Kontroluj zmiany skórne!

Obecność na skórze różnej wielkości pieprzyków i innych zmian pigmentacyjnych jest zupełnie normalna. Biorą się one z nierównomiernie rozkładającej się melaniny, tworzącej skupiska. Jeśli jednak te zmiany rosną, zmieniają kształt lub zabarwienie, albo sączy się z nich jakiś płyn – szybko udaj się do lekarza. To może być nowotwór skóry.

Czerniak skóry – cichy zabójca

Czerniak należy do nowotworów złośliwych skóry, szybko dających przerzuty i niestety niełatwych do leczenia. Dlatego niezwykle istotne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie zmiany nowotworowej i wdrożenie leczenia. Jego powodzenie zależy od kilku czynników, przede wszystkim zaś od głębokości usadowienia zmiany oraz jej grubości. Wcześnie rozpoznany czerniak daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, od razu udaj się do dermatologa. Proste i szybkie badanie – dermatoskopia – pozwoli na szybkie rozpoznanie zmiany.

Na czym polega dermatoskopia?

Dermatoskopia jest badaniem zupełnie bezpiecznym, nieinwazyjnym i bezbolesnym. Polega na przyłożeniu do skóry aparatu – dermatoskopu, będącego rodzajem mikroskopu, dzięki któremu można obejrzeć wszelkie zmiany na skórze w dziesięciokrotnym powiększeniu. Dermatoskopia pozwala na ocenę zmian skórnych pod kątem ich wyglądu. Dzięki dermatoskopowi lekarz wstępnie odróżni zwykłe znamiona barwnikowe od tych, z których może rozwinąć się czerniak. Jeśli będzie miał podejrzenia, że oglądana zmiana ma cechy nowotworu, pobierze wycinek do badania histopatologicznego. Warto pamiętać o tym, że rak to nie wyrok – odpowiednio wcześnie wykryty, może być całkowicie wyleczalny. Grunt to szybka reakcja i skonsultowanie zmian z lekarzem.

Follow us on: