Choroba alkoholowa – jak z nią wygrać?

Choroba alkoholowa to trudny przeciwnik. Zawsze zaczyna się niewinnie, ale konsekwencje uzależnienia dotykają nie tylko osoby uzależnionej, ale przede wszystkim jej najbliższego otoczenia.

Alkoholizm to problem, który dotyka około 800 tysięcy osób w naszym kraju. Natomiast liczba pijących szkodliwie z ryzykiem przejścia przyzwyczajenia w nałóg wynosi już ok. 2,5 mln! Oznacza to, że nadmierne spożycie alkoholu dotyczy niemalże 3% naszego społeczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, iż chorobliwe picie alkoholu to trzeci pośród najistotniejszych czynników ryzyka pogarszania zdrowia i przedwczesnej śmierci.

Czym objawia się choroba alkoholowa?

W naszej kulturze alkohol spożywa się często. Spotkania towarzyskie, uroczystości rodzinne, weekendowy wypad z przyjaciółmi, piwo do dań z grilla, z okazji sukcesu i porażki, dla uczczenia ważnych momentów i dla poprawy humoru. Powodów jest mnóstwo i każdej dorosłej osobie zdarza się sięgać po alkohol, który odpręża, poprawia humor i pozwala cieszyć się chwilą. Problem jednak zaczyna się w momencie, kiedy zwiększa się częstość wypijanego alkoholu, a on sam staje się lekiem na frustracje i niepowodzenia, pojawia się drażliwość w sytuacji niemożności napicia się, czy służy leczeniu objawów abstynencyjnych, tj.: drżenia rąk, nudności, nadciśnienia, problemów ze snem, a nawet zwiększonej potliwości. Uzależniony zaniedbuje siebie i swoich bliskich, a jego całe życie zostaje podporządkowane piciu i zdobywaniu środków pieniężnych na kolejne porcje alkoholu.

Alkoholizm – leczenie

Leczenie alkoholizmu jest czasochłonne i niezwykle trudne, ponieważ jest to choroba opierająca się na uzależnieniu psychicznym. Celem leczenia jest więc wyjście z nałogu. W pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczyny uzależnienia. Jeżeli chory uświadomi sobie, że to już nie tylko picie dla przyjemności, będzie potrzebował pomocy specjalisty, który wdroży odpowiednią psychoterapię. Niekiedy konieczna jest wizyta osoby uzależnionej w zamkniętym oddziale szpitalnym, gdzie przy pomocy środków farmakologicznych lekarze będą odtruwać organizm alkoholika. Leczenie alkoholizmu to w niektórych przypadkach wsparcie socjalno-bytowe, konsultacje w ośrodkach Anonimowych Alkoholików, poradnictwo i programy środowiskowe.

Choroba alkoholowa, jak pomóc?

Alkoholizm to choroba, która wyniszcza wszystkie aspekty życia człowieka. Prowadzi do degradacji życia psychicznego, moralnego i społecznego. Dlatego tak ważne jest, by pomagać osobom uzależnionym wyjść z nałogu, nim uniemożliwi im on normalne funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie. Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną. Każdy uzależniony będzie do końca życia alkoholikiem, czyli kimś, kto nie potrafi pić alkoholu w sposób kontrolowany. Warto jednak zachęcać taką osobę do podjęcia leczenia i wspierać ją w raz powziętych zamiarach. Rzeczą absolutnie zabronioną jest pomoc uzależnionemu w zdobywaniu alkoholu, racjonalizowanie jego nałogu, czy „załatwianie” za niego codziennych spraw, w obawie przed wstydem za jego pijaństwo. Alkoholik, który sam nie dozna przykrych skutków swojego picia, nigdy nie będzie chciał podjąć leczenia.

Gdzie udać się po pomoc?

Osoba uzależniona może zwrócić się o pomoc do wybranego ośrodka leczenia alkoholizmu, gdzie będzie mogła skorzystać z wizyty u lekarza i terapeuty. Pierwszy oceni stan jej zdrowia i szkody, jakie w organizmie poczyniło długotrwałe spożywanie alkoholu. Drugi ustali indywidualny plan psychoterapii uzależnień. Taka terapia zazwyczaj przebiega etapami. Jej celem jest budowanie nowych przekonań i nowej codzienności osoby uzależnionej.

Masz problem z alkoholem i nie wiesz, jak z nim zerwać? A może ktoś z Twoich najbliższych nie umie przestać pić? Zarejestruj się na Sanitera.pl. To pierwsze w Polsce forum medyczne, gdzie znajdziesz nie tylko porady zdrowotne, ale możesz porozmawiać z osobami, które zmagają się z podobnym problemem.

Follow us on: